Ajatuksia Psalmeista

Olen jo vuosia suunnitellut paneutuvani tutkimaan Raamatun psalmeja kaikessa rauhassa. Kirjahyllyssä on odottanut Spurgeonin kaksiosainen kommentaari, jossa jokaista psalmia pohditaan erikseen ja Nyt hyllystä löytyy Norvannonkin kirjasarja. Useita eri suomen- ja englanninkielisiä Raamattuja on myös pöydälläni ja olenkin ”läpi lukenut” psalmit monesti. Minua kiinnostavat alkukielen sanojen merkitykset, vaikken hepreaa ja kreikkaa osaakaan, ja tässä kohden olenkin iloinen netin ihmeellisestä maailmasta, josta löytyy sanojen käännöksiä.

Jossain vaiheessa avasin tyhjän muistikirjan, otin käteeni kynän – ja aloitin. Kirjoitin tyhjälle sivulle ensimmäisen psalmin 1938 käännöksestä, luin Spurgeonia ja tutkin heprealaisia sanoja käännöksineen, jopa piirustelin heprealaisia kirjaimia toiselle sivulle – ja pohtiessani eri sanomisen tapoja tein ”oman käännökseni” psalmista jo kirjoittamani viereen. Ensimmäinen psalmi mahtui siis yhdelle sivulle tuplasti kirjoitettuna… Mielessäni vilahti, montakohan sivua psalmiin 119 ollenkaan menisi? =)

Tavoitteenani on siis alkaa tutkia psalmeja järjestelmällisesti – ja nyt kutsun sinua mukaan! Voit kuunnella ajatuksiani psalmeista sitä mukaa kun niitä äänitän. (Jatkossa löydät nämä podcastit alla olevasta linkistä YouTubesta – ne ovat myös Soundcloudissa vielä jonkin aikaa.)

Ruudun oikeasta yläkulmasta voit klikata auki kaikki Psalmi-podcastit valitaksesi, minkä haluat kuunnella.

Jätä kommentti

Website Built with WordPress.com.

Ylös ↑